Murata Electronics North America DRQ-12/42-D48NBAL2-C
DRQ-12/42-D48NBAL2-C picture photo
Mfg. Part Number
DRQ-12/42-D48NBAL2-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV TH QB 12V 500W
Datasheet Download
DRQ-12/42-D48NBAL2-C.pdf
Availability of DRQ-12/42-D48NBAL2-C
QUANTITY
DRQ-12/42-D48NBAL2-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DRQ-12/42-D48NBAL2-C
Internal Part NumberEIS-DRQ-12/42-D48NBAL2-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDRQ-12/42-D48
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)38V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP Module (15 Leads), 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.52" H (58.4mm x 36.8mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.5%
Power (Watts) - Max504W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRQ-12/42-D48NBAL2-C
DRQ-12/42-D48NBAL2-C Details Description
Related parts for DRQ-12/42-D48NBAL2-C
Connector Receptacle 3 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECT HF SOT-323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 20W 48HTQFP datasheet.pdf
CABLE INBOUND W/CONN EH300/301 datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 6" 8S FIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf