Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRQ125-8R2-R
DRQ125-8R2-R picture photo
Mfg. Part Number
DRQ125-8R2-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.048UH SMD
Datasheet Download
DRQ125-8R2-R.pdf
Availability of DRQ125-8R2-R
QUANTITY
DRQ125-8R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRQ125-8R2-R
Internal Part NumberEIS-DRQ125-8R2-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesDRQ
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series32.19µH
Inductance - Connected In Parallel8.048µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel5.54A
Current Rating - Series2.77A
Current Saturation - Parallel7.86A
Current Saturation - Series3.93A
DC Resistance (DCR) - Parallel17.6 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series70.5 mOhm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRQ125-8R2-R
Related LinksDRQ125, DRQ125-8R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRQ125-8R2-R Details Description
Related parts for DRQ125-8R2-R
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
IC CLK ZDB 4OUT 170MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 60A 600V datasheet.pdf
RES 6.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf