Maxim Integrated DS1005S-125+
DS1005S-125+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1005S-125+
Brief Description
IC DELAY LINE 5TAP 125NS 16SOIC
Datasheet Download
DS1005S-125+.pdf
Availability of DS1005S-125+
QUANTITY
DS1005S-125+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1005S-125+
Internal Part NumberEIS-DS1005S-125+
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Number of Taps/Steps5
FunctionNonprogrammable
Delay to 1st Tap25ns
Tap Increment25ns
Available Total Delays125ns
Number of Independent Delays1
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1005S-125+
Related LinksDS1005, DS1005S-125+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1005S-125+ Details Description
Related parts for DS1005S-125+
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.2W SOT363 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V T2H 1206 datasheet.pdf
RF TXRX MCU 2.4GHZ 192KB 4FQFPN datasheet.pdf