Maxim Integrated DS1088LU-10+T
DS1088LU-10+T picture photo
Mfg. Part Number
DS1088LU-10+T
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC ECONOSCILLATOR 10MHZ 8-USOP
Datasheet Download
DS1088LU-10+T.pdf
Availability of DS1088LU-10+T
QUANTITY
DS1088LU-10+T Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1088LU-10+T
Internal Part NumberEIS-DS1088LU-10+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesReplacing Crystals and Ceramic Resonators with Silicon Oscillators
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
SeriesEconOscillator™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClock Generator
PLLNo
InputClock
OutputClock
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:1
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max10MHz
Divider/MultiplierYes/No
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-uMAX
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1088LU-10+T
Related LinksDS1088, DS1088LU-10+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1088LU-10+T Details Description
Related parts for DS1088LU-10+T
FIXED IND 1.8UH 24A 3.2 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 16USMD datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 25MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf