Maxim Integrated DS1100Z-200+T
DS1100Z-200+T picture photo
Mfg. Part Number
DS1100Z-200+T
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Delay Lines
Brief Description
IC DELAY LINE 5TAP 200NS 8SOIC
Datasheet Download
DS1100Z-200+T.pdf
Availability of DS1100Z-200+T
QUANTITY
DS1100Z-200+T Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1100Z-200+T
Internal Part NumberEIS-DS1100Z-200+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDecoupling Requirements for the DS1077/DS1085 EconOscillators
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Delay Lines
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Taps/Steps5
FunctionNonprogrammable
Delay to 1st Tap40ns
Tap Increment40ns
Available Total Delays200ns
Number of Independent Delays1
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1100Z-200+T
Related LinksDS1100, DS1100Z-200+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1100Z-200+T Details Description
Related parts for DS1100Z-200+T
RES SMD 75 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1W 12V 83MA datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 6.22MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 15.5A 5.5 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 400MA 3.2 OHM TH datasheet.pdf
FERRITE TOROID CORE EMI 14MM datasheet.pdf