Maxim Integrated DS1501YN+
DS1501YN+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1501YN+
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28DIP
Datasheet Download
DS1501YN+.pdf
Availability of DS1501YN+
QUANTITY
DS1501YN+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1501YN+
Internal Part NumberEIS-DS1501YN+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesCrystal Considerations with Maxim Real-Time Clocks (RTCs)
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package14
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingTube
TypeClock/Calendar
FeaturesAlarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer, Y2K
Memory Size256B
Time FormatHH:MM:SS (24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery2.5 V ~ 3.7 V
Current - Timekeeping (Max)5mA @ 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1501YN+
Related LinksDS15, DS1501YN+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1501YN+ Details Description
Related parts for DS1501YN+
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN MATRIX NUM W/LEDG datasheet.pdf
INDUCTOR 1.2MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
6118-13 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A MALE 6POS 3' datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 55/18MM-48" BLACK datasheet.pdf
LED HIGH BRIGHTNESS PHILLIPS datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V DO213AB datasheet.pdf