Maxim Integrated DS1666S-100/T&R
DS1666S-100/T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1666S-100/T&R
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC DIG POT 100K 16SOIC
Datasheet Download
DS1666S-100/T&R.pdf
Availability of DS1666S-100/T&R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1666S-100/T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1666S-100/T&R
Internal Part NumberEIS-DS1666S-100/T&R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TaperPseudo-Logarithmic
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps128
Resistance (Ohms)100k
InterfaceUp/Down (U/D, INC, CS)
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply5V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)750 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)350
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1666S-100/T&R
Related LinksDS1666S, DS1666S-100/T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1666S-100/T&R Details Description
Related parts for DS1666S-100/T&R
IC DRIVER PNP 500MA TO220-5 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 52MA 18 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER 20POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 800MA 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 25-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
EVAL BOARD 4MHZ 2A BUCK REG datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf