Maxim Integrated DS17285SN-3+
DS17285SN-3+ picture photo
Mfg. Part Number
DS17285SN-3+
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC
Datasheet Download
DS17285SN-3+.pdf
Availability of DS17285SN-3+
QUANTITY
DS17285SN-3+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS17285SN-3+
Internal Part NumberEIS-DS17285SN-3+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesCrystal Considerations with Maxim Real-Time Clocks (RTCs)
Using the Multiplex Bus RTC Extended Features
Design Considerations for Maxim Real-Time Clocks
Lithium Coin-Cell Batteries: Predicting an Application Lifetime
Using the DS32kHz with Maxim Real-Time Clocks
Interface a Multiplexed-Bus Real-Time Clock to a uP With Separate Address and Data Buses
Problems and Solutions for Adjusting to Changes in Daylight Saving Time
Selecting a Backup Source for Real-Time Clocks
Oscillator Design Considerations for Low-Current Applications
State Machine Logic in Binary-Coded Decimal (BCD)-Formatted Real-Time Clocks
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package31
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingTube
TypeClock/Calendar
FeaturesAlarm, Daylight Savings, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output
Memory Size2KB
Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.7 V
Voltage - Supply, Battery2.5 V ~ 3.7 V
Current - Timekeeping (Max)2mA @ 2.7V ~ 3.7V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS17285SN-3+
Related LinksDS1728, DS17285SN-3+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS17285SN-3+ Details Description
Related parts for DS17285SN-3+
HEADER COUPLER 5.08MM 24POS BK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1500V 4A TO-220FH datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E WHITE 3' datasheet.pdf
SW SNPACT SPDT 5A ROLLER QC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf