Maxim Integrated DS1744W-120+
DS1744W-120+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1744W-120+
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP
Datasheet Download
DS1744W-120+.pdf
Availability of DS1744W-120+
QUANTITY
DS1744W-120+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1744W-120+
Internal Part NumberEIS-DS1744W-120+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDesign Considerations for Maxim Real-Time Clocks
PowerCap Package Allows for Density Upgrades, Surface Mount Assembly
Using a Nonvolatile Timekeeping RAM with a Microcontroller
Lithium Battery Content in Maxim Products
State Machine Logic in Binary-Coded Decimal (BCD)-Formatted Real-Time Clocks
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package12
FeaturesLeap Year, NVSRAM, Y2K
Memory Size32KB
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.97 V ~ 3.63 V
Voltage - Supply, Battery-
Current - Timekeeping (Max)2mA @ 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case28-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-EDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1744W-120+
Related LinksDS1744, DS1744W-120+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1744W-120+ Details Description
Related parts for DS1744W-120+
HOLDER BATT 4-D CELLS SLDR LUGS datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MODULAR 3POS MALE datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 5A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
IGBT 600V 120A 298W TO247 datasheet.pdf