Panasonic Electric Works HC1-HP-DC12V
HC1-HP-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
HC1-HP-DC12V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Datasheet Download
HC1-HP-DC12V.pdf
Availability of HC1-HP-DC12V
QUANTITY
HC1-HP-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1-HP-DC12V
Internal Part NumberEIS-HC1-HP-DC12V
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance160 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1-HP-DC12V
Related LinksHC1-HP, HC1-HP-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1-HP-DC12V Details Description
Related parts for HC1-HP-DC12V
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
HOOK DOUBLE SPACE .025" RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 9V OUT 1W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
TV 4C 4#8(QDRAX) GRND datasheet.pdf
500 MHz, Linear-in-dB VGA with AGC Detector IC datasheet.pdf