Maxim Integrated DS1856B-050/T&R
DS1856B-050/T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1856B-050/T&R
Brief Description
IC DGTL POT 50K 2CH 16CSBGA
Datasheet Download
DS1856B-050/T&R.pdf
Availability of DS1856B-050/T&R
QUANTITY
DS1856B-050/T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1856B-050/T&R
Internal Part NumberEIS-DS1856B-050/T&R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHow to Use the DS185xEVKIT to Evaluate the DS1856
DS1856 Internal Calibration and Right Shifting (Scalable Dynamic Ranging)
How to Program a Device Using the File Tab in the DS185XEVKIT
HFTA-12.0: Measuring Crosstalk Penalty in High-Speed Bidirectional Serial Communication Modules
Side-by-Side Comparison of Fiber-Monitoring and Control ICs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Circuits2
Number of Taps256
Resistance (Ohms)50k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.85 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)50 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)-
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Package / Case16-LBGA, CSPBGA
Supplier Device Package16-CSBGA (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1856B-050/T&R
Related LinksDS1856B, DS1856B-050/T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1856B-050/T&R Details Description
Related parts for DS1856B-050/T&R
IC REG BUCK 3.3V 2A 9SIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT US8 datasheet.pdf
CONNECTOR JTAG-ARM ISOLATION datasheet.pdf
CONTROL PROC RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1820 WHITE datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 20POS datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf