Maxim Integrated DS18S20Z
DS18S20Z picture photo
Mfg. Part Number
DS18S20Z
Manufacturer
Product Category
Temperature Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE 8SOIC
Datasheet Download
DS18S20Z.pdf
Availability of DS18S20Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS18S20Z Order Process
Ship out your order
Specifications of DS18S20Z
Internal Part NumberEIS-DS18S20Z
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
1-Wire Communication Through Software
Guidelines for Reliable Long Line 1-Wire Networks
1-Wire® Tagging with XML
Interfacing the DS18X20/DS1822 1-Wire® Temperature Sensor in a Microcontroller Environment
1-Wire Search Algorithm
Using the DS2480B Serial 1-Wire® Line Driver
Curve Fitting the Error of a Bandgap-Based Digital Temperature Sensor
Advanced 1-Wire Network Driver
White Paper 2: Using the 1-Wire® Public Domain Kit
White Paper 5: Using 1-Wire APIs for Data Sheet Commands
1-Wire Communication with a Microchip PICmicro Microcontroller
1-Wire Master Device Configuration
Remote Monitoring System Sends Email via SMS
Temperature-Based Fan Control Using the MAXQ2000 Microcontroller
Single-Wire Serial Bus Carries Isolated Power and Data
Package Thermal Resistance Values (Theta JA, Theta JC) for Temperature Sensors and 1-Wire Devices
How to Power the Extended Features of 1-Wire® Devices
Getting Started with the MAXQ2000 USB Thumb Evaluation Kit
Comparison of the DS18B20 and DS18S20 1-Wire® Digital Thermometers
Reference Design of a 1-Wire® Bidirectional Voltage-Level Translator for 1.8V to 5V
Thermal Management Handbook
Overview of Sensor Signal Paths
Introduction to Medical Instruments and Growing Trend for Point-of-Care and Near-Patient Testing
Understanding the DS1WM Synthesizable 1-Wire Bus Master
Create a 1-Wire Master with Xilinx PicoBlaze
Product Training Modules1-Wire Communications
Lead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Sensors, Transducers
Series-
PackagingTube
Sensor TypeDigital, Local
Sensing Temperature - Local-55°C ~ 125°C
Sensing Temperature - Remote-
Output Type1-Wire®
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Resolution8 b
FeaturesOutput Switch, Programmable Limit, Standby Mode
Accuracy - Highest (Lowest)±0.5°C (±2°C)
Test Condition-10°C ~ 85°C (-55°C ~ 125°C)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS18S20Z
Related LinksDS18, DS18S20Z Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS18S20Z Details Description
Related parts for DS18S20Z
CONNECTOR RECEPT 128POS STR datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf