Maxim Integrated DS21600SN/T&R
DS21600SN/T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS21600SN/T&R
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC CLOCK RATE ADAPTER 16SOIC
Datasheet Download
DS21600SN/T&R.pdf
Availability of DS21600SN/T&R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS21600SN/T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS21600SN/T&R
Internal Part NumberEIS-DS21600SN/T&R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesConversion Between T1 and E1
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClock Rate Adapter
PLLYes
InputClock
OutputClock
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:2
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max6.176MHz
Divider/MultiplierYes/No
Voltage - Supply3.135 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS21600SN/T&R
Related LinksDS2160, DS21600SN/T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS21600SN/T&R Details Description
Related parts for DS21600SN/T&R
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 485MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.0096 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
HAN Q4/2 BU/STI 180 TG GW 4X2,5Q datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 24 OHM 14DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A TO220-3 datasheet.pdf