Maxim Integrated DS33X162+
DS33X162+ picture photo
Mfg. Part Number
DS33X162+
Manufacturer
Product Category
Interface - Specialized
Brief Description
IC MAPPING ETHERNET 256CSBGA
Datasheet Download
DS33X162+.pdf
Availability of DS33X162+
QUANTITY
DS33X162+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS33X162+
Internal Part NumberEIS-DS33X162+
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS33X162 Product Family FAQ
Carrier Ethernet Service Demarcation in Optical Networks
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Specialized
Series-
PackagingTray
ApplicationsData Transport
InterfaceParallel/Serial
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Package / Case256-LBGA, CSBGA
Supplier Device Package256-CSBGA (17x17)
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS33X162+
Related LinksDS33, DS33X162+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS33X162+ Details Description
Related parts for DS33X162+
RES ARRAY 13 RES 180K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 70POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR VERT datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
DIN-POWER F032MS-3 0C1-1-V3 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2A 56 MOHM SMD datasheet.pdf