Panasonic Electric Works DS4E-S-DC48V
DS4E-S-DC48V picture photo
Mfg. Part Number
DS4E-S-DC48V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V
Datasheet Download
DS4E-S-DC48V.pdf
Availability of DS4E-S-DC48V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS4E-S-DC48V Order Process
Ship out your order
Specifications of DS4E-S-DC48V
Internal Part NumberEIS-DS4E-S-DC48V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLDS4E Relay May/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDS
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.2mA
Coil Voltage48VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance11.52 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS4E-S-DC48V
Related LinksDS4E-S, DS4E-S-DC48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS4E-S-DC48V Details Description
Related parts for DS4E-S-DC48V
RES SMD 5.23 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 21POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 7.5A 9.8 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8051 4KB FLASH 10DFN datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf