Microsemi Commercial Components DSB0.5A20
DSB0.5A20 picture photo
Mfg. Part Number
DSB0.5A20
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA DO35
Datasheet Download
DSB0.5A20.pdf
Availability of DSB0.5A20
QUANTITY
DSB0.5A20 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSB0.5A20
Internal Part NumberEIS-DSB0.5A20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F60pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSB0.5A20
Related LinksDSB0, DSB0.5A20 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
DSB0.5A20 Details Description
Related parts for DSB0.5A20
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 82 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CN0217 datasheet.pdf
RES 480K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 134MA 12.5 OHM datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR V/PEGS V-0 14CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf