Omron Automation & Safety G2A-432AY AC100/110
G2A-432AY AC100/110 picture photo
Mfg. Part Number
G2A-432AY AC100/110
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PUR 4PDT 500MA 110V
Datasheet Download
G2A-432AY AC100/110.pdf
Availability of G2A-432AY AC100/110
QUANTITY
G2A-432AY AC100/110 Order Process
Ship out your order
Specifications of G2A-432AY AC100/110
Internal Part NumberEIS-G2A-432AY AC100/110
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesG2A
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current14mA
Coil Voltage110VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VAC
Turn Off Voltage (Min)33 VAC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesArc Barrier
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power1.4 VA
Coil Resistance2.2 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G2A-432AY AC100/110
Related LinksG2A-432AY, G2A-432AY AC100/110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G2A-432AY AC100/110 Details Description
Related parts for G2A-432AY AC100/110
POT THUMBWHEEL 20K OHM LINEAR datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 10 OHM 1A 0402 datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.100" datasheet.pdf
CONN TERMINATOR datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 745MA 175 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 100C S 10" RBW JACKS NI datasheet.pdf
PUSH BUTTON SWITCH RED datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf