IXYS Corporation DSB2I60SB
DSB2I60SB picture photo
Mfg. Part Number
DSB2I60SB
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMB
Datasheet Download
DSB2I60SB.pdf
Availability of DSB2I60SB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSB2I60SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DSB2I60SB
Internal Part NumberEIS-DSB2I60SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSB2I60SB
Related LinksDSB2, DSB2I60SB Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSB2I60SB Details Description
Related parts for DSB2I60SB
DIODE ARRAY GP 300V D2PAK D2PAK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG BLACK 3000' datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 10POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MODULE DL GIGABIT ETHER LAN 48P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf