Vishay/Dale RNC55H2941BSRE6
RNC55H2941BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2941BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2941BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2941BSRE6
QUANTITY
RNC55H2941BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2941BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2941BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2941BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2941BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2941BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2941BSRE6
CONN HEADER 40POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING 78 POS PLUG datasheet.pdf
PROCESS METER 4-20MA LCD PNL MT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
22UF 50V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 36PF 50V 5% NP0 0402 datasheet.pdf