Microchip Technology DSC1001AI2-065.5500T
DSC1001AI2-065.5500T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AI2-065.5500T
Brief Description
OSC MEMS 65.55MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AI2-065.5500T.pdf
Availability of DSC1001AI2-065.5500T
QUANTITY
DSC1001AI2-065.5500T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AI2-065.5500T
Internal Part NumberEIS-DSC1001AI2-065.5500T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency65.55MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AI2-065.5500T
Related LinksDSC1001AI2, DSC1001AI2-065.5500T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AI2-065.5500T Details Description
Related parts for DSC1001AI2-065.5500T
PROTO-BRD 12PIN DISCRETE SMD SIP datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC .9A ZC 8-DIP datasheet.pdf
SENSOR LIQUID LEV TYPE3 -40-125C datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC10B/AE10G/AKC10B datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 36.5 OHM 1206 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 2.52"LX2.28"W datasheet.pdf
3G3MX2 MLINK2 OPN CRD AVLDEC10 datasheet.pdf
RES 9M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT SKT datasheet.pdf