Microchip Technology DSC1001AI5-018.4320
DSC1001AI5-018.4320 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AI5-018.4320
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AI5-018.4320.pdf
Availability of DSC1001AI5-018.4320
QUANTITY
DSC1001AI5-018.4320 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AI5-018.4320
Internal Part NumberEIS-DSC1001AI5-018.4320
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency18.432MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AI5-018.4320
Related LinksDSC1001AI, DSC1001AI5-018.4320 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AI5-018.4320 Details Description
Related parts for DSC1001AI5-018.4320
RES 100K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 2PL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE B R/A datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf