Amphenol Aerospace Operations MS27499E16A35PLC
MS27499E16A35PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E16A35PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS BOX MT PIN
Datasheet Download
MS27499E16A35PLC.pdf
Availability of MS27499E16A35PLC
QUANTITY
MS27499E16A35PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E16A35PLC
Internal Part NumberEIS-MS27499E16A35PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E16A35PLC
Related LinksMS27499E, MS27499E16A35PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E16A35PLC Details Description
Related parts for MS27499E16A35PLC
IC ADC 8BIT CMOS 5V 24-CDIP datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS .050" STR PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 330 OHM 9SIP datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
TOOL REMOVAL = M81969/30B-20 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 2900W datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf