Microchip Technology DSC1001AI5-019.4400T
DSC1001AI5-019.4400T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AI5-019.4400T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 19.44MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AI5-019.4400T.pdf
Availability of DSC1001AI5-019.4400T
QUANTITY
DSC1001AI5-019.4400T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AI5-019.4400T
Internal Part NumberEIS-DSC1001AI5-019.4400T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency19.44MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AI5-019.4400T
Related LinksDSC1001AI5, DSC1001AI5-019.4400T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AI5-019.4400T Details Description
Related parts for DSC1001AI5-019.4400T
LAMP MAGNIFIER 3 DIOPT 115V 22W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263AB datasheet.pdf
FLIGHT SIM YOKE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN M12 6POS datasheet.pdf
HDM 5EMPO140F180FTG datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS datasheet.pdf