Microchip Technology DSC1001BI2-114.2850
DSC1001BI2-114.2850 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BI2-114.2850
Brief Description
OSC MEMS 114.2850MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BI2-114.2850.pdf
Availability of DSC1001BI2-114.2850
QUANTITY
DSC1001BI2-114.2850 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BI2-114.2850
Internal Part NumberEIS-DSC1001BI2-114.2850
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency114.285MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BI2-114.2850
Related LinksDSC1001BI, DSC1001BI2-114.2850 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BI2-114.2850 Details Description
Related parts for DSC1001BI2-114.2850
FIXED IND 22UH 1.4A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 42.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 103MA 37 OHM TH datasheet.pdf
ATP 4S KIT WEDGE & CONTACTS datasheet.pdf
CONN HOUSING 2POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf