Microchip Technology DSC1001CC1-050.0000T
DSC1001CC1-050.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CC1-050.0000T
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CC1-050.0000T.pdf
Availability of DSC1001CC1-050.0000T
QUANTITY
DSC1001CC1-050.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CC1-050.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CC1-050.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CC1-050.0000T
Related LinksDSC1001CC1, DSC1001CC1-050.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CC1-050.0000T Details Description
Related parts for DSC1001CC1-050.0000T
CONN HEADER 4POS VERT .163 TIN datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN RECEPT SAS 29POS RT ANG SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO214AB datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf
IC DDR3 2GB 96BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 16SOIC datasheet.pdf