Microchip Technology DSC1001CE2-011.2896
DSC1001CE2-011.2896 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE2-011.2896
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 11.2896MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE2-011.2896.pdf
Availability of DSC1001CE2-011.2896
QUANTITY
DSC1001CE2-011.2896 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE2-011.2896
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE2-011.2896
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency11.2896MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE2-011.2896
Related LinksDSC1001CE, DSC1001CE2-011.2896 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE2-011.2896 Details Description
Related parts for DSC1001CE2-011.2896
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 30COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 192POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 44POS DR LOW P datasheet.pdf