Microchip Technology DSC1001CE5-016.0000T
DSC1001CE5-016.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE5-016.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE5-016.0000T.pdf
Availability of DSC1001CE5-016.0000T
QUANTITY
DSC1001CE5-016.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE5-016.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE5-016.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE5-016.0000T
Related LinksDSC1001CE5, DSC1001CE5-016.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE5-016.0000T Details Description
Related parts for DSC1001CE5-016.0000T
IC OPAMP POWER 1MHZ TO3-8 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
K63331A TOOL KIT datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
QUICK RELEASE POST KIT datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK 7.0X5.0 CMOS datasheet.pdf
TOOLING WASHER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 46A TO247 datasheet.pdf