Microchip Technology DSC1001CI1-012.5000
DSC1001CI1-012.5000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI1-012.5000
Brief Description
OSCILLATOR MEMS 12.5MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI1-012.5000.pdf
Availability of DSC1001CI1-012.5000
QUANTITY
DSC1001CI1-012.5000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI1-012.5000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI1-012.5000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency12.5MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI1-012.5000
Related LinksDSC1001CI, DSC1001CI1-012.5000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI1-012.5000 Details Description
Related parts for DSC1001CI1-012.5000
CAP CER 56PF 50V NPO 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.71A 74 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100 SGL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES PLUNGER datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RESISTOR datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf