Microchip Technology DSC1001CI1-048.0000
DSC1001CI1-048.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI1-048.0000
Brief Description
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI1-048.0000.pdf
Availability of DSC1001CI1-048.0000
QUANTITY
DSC1001CI1-048.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI1-048.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI1-048.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency48MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI1-048.0000
Related LinksDSC1001CI, DSC1001CI1-048.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI1-048.0000 Details Description
Related parts for DSC1001CI1-048.0000
CAP CER 680PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.4A DL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN FMALE M12 3POS STR 5M CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
2X7P MT TAND BU GEH datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 2% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf