Microchip Technology DSC1001CI2-020.0000
DSC1001CI2-020.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI2-020.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI2-020.0000.pdf
Availability of DSC1001CI2-020.0000
QUANTITY
DSC1001CI2-020.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI2-020.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI2-020.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI2-020.0000
Related LinksDSC1001CI, DSC1001CI2-020.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI2-020.0000 Details Description
Related parts for DSC1001CI2-020.0000
RES SMD 86.6OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/32"-48" BLACK datasheet.pdf
SGE1510-2-0300A-300C datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS R/A SHORT GOLD datasheet.pdf