Vishay Semiconductor/Diodes Division RGP02-15E-E3/53
RGP02-15E-E3/53 picture photo
Mfg. Part Number
RGP02-15E-E3/53
Brief Description
DIODE 0.5A 1500V 300NS DO-204AL
Datasheet Download
RGP02-15E-E3/53.pdf
Availability of RGP02-15E-E3/53
QUANTITY
RGP02-15E-E3/53 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGP02-15E-E3/53
Internal Part NumberEIS-RGP02-15E-E3/53
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, Superectifier®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1500V (1.5kV)
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 100mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)300ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1500V
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGP02-15E-E3/53
Related LinksRGP02-1, RGP02-15E-E3/53 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
RGP02-15E-E3/53 Details Description
Related parts for RGP02-15E-E3/53
RELAY GENERAL PURPOSE 6PDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CBL USB A-MNI B CON 6' 26/28 AWG datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 300A DO200AA datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf