Microchip Technology DSC1001CI2-038.8800T
DSC1001CI2-038.8800T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI2-038.8800T
Brief Description
OSC MEMS 38.88MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI2-038.8800T.pdf
Availability of DSC1001CI2-038.8800T
QUANTITY
DSC1001CI2-038.8800T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI2-038.8800T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI2-038.8800T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency38.88MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI2-038.8800T
Related LinksDSC1001CI2, DSC1001CI2-038.8800T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI2-038.8800T Details Description
Related parts for DSC1001CI2-038.8800T
MOSFET N-CH 400V 3.1A DPAK datasheet.pdf
ENDPLATE AP MAK 2.5 WM datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 10BIT 8-DIP datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
TXRX SFP+ 10GBE LRM SR datasheet.pdf
COUPLNG ELBOW TILT FOR RECT TUBE datasheet.pdf
RES 205 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 17A TP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf