Microchip Technology DSC1001CI2-040.0000T
DSC1001CI2-040.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI2-040.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI2-040.0000T.pdf
Availability of DSC1001CI2-040.0000T
QUANTITY
DSC1001CI2-040.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI2-040.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI2-040.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency40MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI2-040.0000T
Related LinksDSC1001CI2, DSC1001CI2-040.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI2-040.0000T Details Description
Related parts for DSC1001CI2-040.0000T
RES SMD 562 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 4.625V HI ACT 5% TO-92 datasheet.pdf