Microchip Technology DSC1001CI2-050.0000
DSC1001CI2-050.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI2-050.0000
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI2-050.0000.pdf
Availability of DSC1001CI2-050.0000
QUANTITY
DSC1001CI2-050.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI2-050.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI2-050.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI2-050.0000
Related LinksDSC1001CI, DSC1001CI2-050.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI2-050.0000 Details Description
Related parts for DSC1001CI2-050.0000
RES SMD 102KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SPADE FLNG 10-12AWG #10 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIE MTR 300 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
COAX, DC TO 7GHZ, N, FF, 190W datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 15POS 2MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
DISPLAY SMD 0.40" 3DIG CA YW GRN datasheet.pdf