Microchip Technology DSC1001CL1-022.5790
DSC1001CL1-022.5790 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CL1-022.5790
Brief Description
OSC MEMS 22.5790MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CL1-022.5790.pdf
Availability of DSC1001CL1-022.5790
QUANTITY
DSC1001CL1-022.5790 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CL1-022.5790
Internal Part NumberEIS-DSC1001CL1-022.5790
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency22.579MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CL1-022.5790
Related LinksDSC1001CL, DSC1001CL1-022.5790 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CL1-022.5790 Details Description
Related parts for DSC1001CL1-022.5790
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 35V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 64TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
HEATSINK 60W SPOT BRIDGELUX RS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
3-ROW MALE VERT PC TAIL CONN datasheet.pdf
10+10 WAY F CRIMP S/BORE WO/JS datasheet.pdf
IC TIMING CLOCK 36QFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 500' datasheet.pdf
CDMA 3 V Receiver IF Subsystem with Integrated Voltage Regulator IC datasheet.pdf