United Chemi-Con ELXZ630ELL101MJ20S
ELXZ630ELL101MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ630ELL101MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ630ELL101MJ20S.pdf
Availability of ELXZ630ELL101MJ20S
QUANTITY
ELXZ630ELL101MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ630ELL101MJ20S
Internal Part NumberEIS-ELXZ630ELL101MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ630ELL101MJ20S
Related LinksELXZ630EL, ELXZ630ELL101MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ630ELL101MJ20S Details Description
Related parts for ELXZ630ELL101MJ20S
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
PLUG FEMALE 3POS METAL CAP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
BUTTON FOR AML41D INDIC ONLY datasheet.pdf
HAN 6B-AK-LB-DICHTUNG datasheet.pdf
CONTACT SOCKET SOLDER 20-22AWG datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf
LED CBL ASSY 5MM 0.5W WH/BK 6"LD datasheet.pdf