Microchip Technology DSC1001CL2-033.3000T
DSC1001CL2-033.3000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CL2-033.3000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR MEMS 33.3MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CL2-033.3000T.pdf
Availability of DSC1001CL2-033.3000T
QUANTITY
DSC1001CL2-033.3000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CL2-033.3000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CL2-033.3000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33.3MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CL2-033.3000T
Related LinksDSC1001CL2, DSC1001CL2-033.3000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CL2-033.3000T Details Description
Related parts for DSC1001CL2-033.3000T
MODULE POWER 40A 1000V SCR BRDG datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT W/REF 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 100A DIN datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS VERT .4MM DL SMD datasheet.pdf
RES 681 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 21.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf