Microchip Technology DSC1001CL2-037.1250
DSC1001CL2-037.1250 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CL2-037.1250
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 37.125MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CL2-037.1250.pdf
Availability of DSC1001CL2-037.1250
QUANTITY
DSC1001CL2-037.1250 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CL2-037.1250
Internal Part NumberEIS-DSC1001CL2-037.1250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency37.125MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CL2-037.1250
Related LinksDSC1001CL, DSC1001CL2-037.1250 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CL2-037.1250 Details Description
Related parts for DSC1001CL2-037.1250
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
BP PIERCE BLOCK LF datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STEREO LV LP 20VQFN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 9POS .229M datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 25W datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH LSZH OM2+ 27M datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 2.54MM T/H datasheet.pdf