Microchip Technology DSC1001DI2-024.5760B
DSC1001DI2-024.5760B picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI2-024.5760B
Brief Description
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI2-024.5760B.pdf
Availability of DSC1001DI2-024.5760B
QUANTITY
DSC1001DI2-024.5760B Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI2-024.5760B
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI2-024.5760B
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package3,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency24.576MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI2-024.5760B
Related LinksDSC1001DI2, DSC1001DI2-024.5760B Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI2-024.5760B Details Description
Related parts for DSC1001DI2-024.5760B
CONN SPLICE BUTT 10-12 AWG PG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC 1.5KE datasheet.pdf
GTC THERMO INPUT ANALOG OUTPT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
2MM STR FRIENDLY LCK HDR 1SNL datasheet.pdf
CONN HDR 94POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 250MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf