Microchip Technology DSC1001DI5-033.3330
DSC1001DI5-033.3330 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI5-033.3330
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI5-033.3330.pdf
Availability of DSC1001DI5-033.3330
QUANTITY
DSC1001DI5-033.3330 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI5-033.3330
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI5-033.3330
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33.333MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI5-033.3330
Related LinksDSC1001DI, DSC1001DI5-033.3330 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI5-033.3330 Details Description
Related parts for DSC1001DI5-033.3330
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28DIP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 54POS DUAL GOLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN JACK 3.5MM R/A 4POS MID SMD datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 34POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD ARM LINUX A20 DUAL CORE A7 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A/2A QD 48VQFN datasheet.pdf