Microchip Technology DSC1018DI1-048.0000T
DSC1018DI1-048.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1018DI1-048.0000T
Brief Description
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1018DI1-048.0000T.pdf
Availability of DSC1018DI1-048.0000T
QUANTITY
DSC1018DI1-048.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1018DI1-048.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1018DI1-048.0000T
FamilyOscillators
SeriesDSC1018
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency48MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1018DI1-048.0000T
Related LinksDSC1018DI1, DSC1018DI1-048.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1018DI1-048.0000T Details Description
Related parts for DSC1018DI1-048.0000T
RES SMD 13 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER CAN 8B 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 55.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CINCH STRAP W/ GROMMET, HOOK & L datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
FUSE 36KV 2A 17" datasheet.pdf