Microchip Technology DSC1033AE1-040.0000
DSC1033AE1-040.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033AE1-040.0000
Brief Description
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033AE1-040.0000.pdf
Availability of DSC1033AE1-040.0000
QUANTITY
DSC1033AE1-040.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033AE1-040.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1033AE1-040.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1033
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency40MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033AE1-040.0000
Related LinksDSC1033AE, DSC1033AE1-040.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033AE1-040.0000 Details Description
Related parts for DSC1033AE1-040.0000
CONN HEADER 7POS 1.25MM VERT TIN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 6DFN datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.2A 10-MSOP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SKY12324-73 datasheet.pdf
MOTOR STARTER datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
LOCATOR datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf