Microchip Technology DSC1033DE1-066.0000
DSC1033DE1-066.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033DE1-066.0000
Brief Description
OSC MEMS 66.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033DE1-066.0000.pdf
Availability of DSC1033DE1-066.0000
QUANTITY
DSC1033DE1-066.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033DE1-066.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1033DE1-066.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
SeriesDSC1033
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033DE1-066.0000
Related LinksDSC1033DE, DSC1033DE1-066.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033DE1-066.0000 Details Description
Related parts for DSC1033DE1-066.0000
IC ELASTIC STORE T1/CEPT 16-DIP datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 266MHZ 256BGA datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
Connector Header 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
680UF 250V 35X60MM 105C 5000H datasheet.pdf