Microchip Technology DSC1101AE1-050.0000
DSC1101AE1-050.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101AE1-050.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101AE1-050.0000.pdf
Availability of DSC1101AE1-050.0000
QUANTITY
DSC1101AE1-050.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101AE1-050.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1101AE1-050.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1101
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101AE1-050.0000
Related LinksDSC1101AE, DSC1101AE1-050.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101AE1-050.0000 Details Description
Related parts for DSC1101AE1-050.0000
CONN PC PIN CIRC 0.094DIA SILVER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SO datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 91PF 2% 100V 1210 datasheet.pdf
IC CAP-TO-DGTL CONV PROG 24LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
HDM BP GP B PF 72CKT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
LED COB WHT 26.5MM 3000K 95CRI datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf