Microchip Technology DSC1101CI2-012.0000T
DSC1101CI2-012.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101CI2-012.0000T
Brief Description
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101CI2-012.0000T.pdf
Availability of DSC1101CI2-012.0000T
QUANTITY
DSC1101CI2-012.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101CI2-012.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1101CI2-012.0000T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency12MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101CI2-012.0000T
Related LinksDSC1101CI2, DSC1101CI2-012.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101CI2-012.0000T Details Description
Related parts for DSC1101CI2-012.0000T
RES ARRAY 7 RES 1.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
BCZ 3.81/13/180F SN OR BX datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 557MA 1.3 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf