Microchip Technology DSC1101CI5-020.0000T
DSC1101CI5-020.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101CI5-020.0000T
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101CI5-020.0000T.pdf
Availability of DSC1101CI5-020.0000T
QUANTITY
DSC1101CI5-020.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101CI5-020.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1101CI5-020.0000T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101CI5-020.0000T
Related LinksDSC1101CI5, DSC1101CI5-020.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101CI5-020.0000T Details Description
Related parts for DSC1101CI5-020.0000T
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 5V 30MA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
STACKING CABLE, 130 CM datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf