Microchip Technology DSC1101DI1-160.0000
DSC1101DI1-160.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101DI1-160.0000
Brief Description
OSC MEMS 160.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101DI1-160.0000.pdf
Availability of DSC1101DI1-160.0000
QUANTITY
DSC1101DI1-160.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101DI1-160.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1101DI1-160.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1101
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency160MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101DI1-160.0000
Related LinksDSC1101DI, DSC1101DI1-160.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101DI1-160.0000 Details Description
Related parts for DSC1101DI1-160.0000
RES 1.58M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ16A datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/CLIP TIN 18CKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 200MW SOD323 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf