Microchip Technology DSC1101DI5-020.0000T
DSC1101DI5-020.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101DI5-020.0000T
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101DI5-020.0000T.pdf
Availability of DSC1101DI5-020.0000T
QUANTITY
DSC1101DI5-020.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101DI5-020.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1101DI5-020.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101DI5-020.0000T
Related LinksDSC1101DI5, DSC1101DI5-020.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101DI5-020.0000T Details Description
Related parts for DSC1101DI5-020.0000T
DIODE GEN PURP 800V 40A DO203AB datasheet.pdf
CONN MODULAR 4POS MALE datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf