Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BKE172K
RNCF0603BKE172K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BKE172K
Brief Description
RES SMD 172K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BKE172K.pdf
Availability of RNCF0603BKE172K
QUANTITY
RNCF0603BKE172K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BKE172K
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BKE172K
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)172k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BKE172K
Related LinksRNCF060, RNCF0603BKE172K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BKE172K Details Description
Related parts for RNCF0603BKE172K
CONN HDR BRKWAY 20POS DUAL 30AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 9A DPAK datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC INTERFACE datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING ROLL 3X30' A VFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf