Microchip Technology DSC1102BI5-156.2500T
DSC1102BI5-156.2500T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1102BI5-156.2500T
Brief Description
OSC MEMS 156.25MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
DSC1102BI5-156.2500T.pdf
Availability of DSC1102BI5-156.2500T
QUANTITY
DSC1102BI5-156.2500T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1102BI5-156.2500T
Internal Part NumberEIS-DSC1102BI5-156.2500T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1102
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency156.25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)58mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1102BI5-156.2500T
Related LinksDSC1102BI5, DSC1102BI5-156.2500T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1102BI5-156.2500T Details Description
Related parts for DSC1102BI5-156.2500T
IC ADC 14BIT 190MSPS 48-VQFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO7 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf